Efekt stall - metody zapobiegania

Metody zapobiegania efektowi STALL


W poprzednim artykule staraliśmy się przybliżyć mechanizm powstawania tego zjawiska. Przypominając sobie fenomen zjawiska STALL (Podciśnienia), który występuje gdy mamy do czynienia z ujemną różnicą ciśnień (ciśnienie przed odwadniaczem jest mniejsze niż ciśnienie za odwadniaczem), kondensat w trakcie występowania tego zjawiska nie może być odprowadzany i zalewa powierzchnię wymiany ciepła.

W niniejszym artykule zajmiemy się metodami zapobiegania temu zjawisku.

 

Co jest potrzebna aby zapobiec efektowi STALL ?


Aby zapobiec występowaniu efektowi STALL musimy zapobiec sytuacji w której kondensat nie będzie odprowadzany i nastąpi zalewanie powierzchni wymiany ciepła w wymienniku. Usunięcie zalegającego kondensatu eliminuje niekorzystne zjawiska z tym związane.

Jak mówiliśmy poprzednio , jeżeli ciśnienie na dolocie do odwadniacza jest mniejsza niż ciśnienie za odwadniaczem , kondensat nie może być odprowadzany. Oznacza to, że rozwiązaniem może być zapewnienie aby ciśnienie przed odwadniaczem było wyższe od ciśnienia za odwadniaczem.

Idąc tym tokiem myślenia możemy uzyskać to na dwa sposoby :

a. Zwiększając ciśnienie przed odwadniaczem
b. Obniżając ciśnienie za odwadniaczem

Metodę (a) możemy osiągnąć stosując urządzenia takie jak odwadniacze pompujące , podczas gdy metodę (b) realizujemy za pomocą pomp próżniowych. Obydwie metody są szeroko stosowane w zapobieganiu występowania efektu STALL.

W przypadku stosowania odwadniaczy pompujących para lub powietrze jest dopuszczana do kondensatu o niskim ciśnieniu, aby je podwyższyć i zapewnić możliwość jego odprowadzenia. W przypadku metody z pompą próżniową, dzięki jej zastosowaniu wytwarzamy za odwadniaczem podciśnienie i powstanie dodatniej różnicy ciśnień umożliwiającej odprowadzenie kondensatu.

Obydwie metody są odpowiednie dla zapobiegania efektowi STALL , ale ich wybór zależy od takich czynników jak warunki powstawania efektu STALL , rodzaj instalacji ,ilość urządzeń podlegających temu zjawisku co powoduje że musi być przeanalizowane przez specjalistę, który pomoże w podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniej metody.Podciśnienie nie występuje w odwadnianym urządzeniu ale mamy wysokie przeciwciśnienie za odwandniaczem.

Wysokie przeciwciśnienie uniemożliwia odprowadzanie kondensatu


Wewnątrz urządzenia powstaje próżnia (podciśnienie)


Zastosowanie pompy próżniowej

 
32 281 45 01
0
Formularz kontaktowy