Co to jest odwadniacz

Odwadniacz jest jednym z głównych urządzeń produkowanych przez firmę TLV , ale zastanówmy się co to jest odwadniacz.

Literalnie tłumacząc z angielską nazwę odwadniacza "Steam trap" oznacza to coś co "łapie parę"
Nazwa wzieła się z tego iż są przeznaczone do odprowadzania kondensatu i zapobieganiu jakimkolwiek
przeciekom pary wodnej.

What is a Steam Trap? W/g normy ANSI odwadniacz " Steam trap " oznacza :
Samoczynny zawór który automatycznie odprowadza kondensat z urządzeń w których znajduje się para wodna pozostając szczelnym gdy dopływa żywa para lub jeżeli to konieczne pozwalając na dopływ pary w kontrolowanej i regulowanej ilości. Większość odwadniaczy odprowadza również powietrze i inne niekondensujące się gazy przy braku strat żywej pary."

ANSI/FCI 69-1-1989

Odwadniacze są zaworami automatycznymi.

Z jakich powodów stosujemy odwadniacze ?
Dlaczego konieczne jest stosowanie odwadniaczy gdy para jest wykorzystywana jako czynnik grzewczy ?

Para wodna jest gazem, który tworzy się z odparowania wody pod wysokim ciśnieniem i temperaturą , ale gdy para wodna odda ciepło w niej zawarte (ciepło parowania) kondensuje się i zmienia swój stan na ciekły. Innymi słowy kondensat nie ma tej samej zdolności do wykonania pracy co para. Ilość ciepła przekazywana przez skraplającą się parę jest znacznie większa od ilości ciepła przekazywanego przez gorący kondensat. Z tych powodów kondensat niezależnie od tego czy tworzy się w rurociągu czy urządzeniu wymiennikowym musi być szybko odprowadzony.

Dlaczego odwadniacz jest konieczny (Przykład : Kocioł warzelny)


What is a Steam Trap?

 

 

 

 

 

Dlaczego nie zastosujemy zwykłego zaworu ?

Z jakich powodów stosujemy odwadniacze ?

Dlaczego konieczne jest stosowanie odwadniaczy gdy para wodna jest wykorzystywana jako czynnik grzewczy ?

Para wodna jest gazem, który tworzy się z odparowania wody pod wysokim ciśnieniem i temperaturą , ale gdy para wodna odda ciepło w niej zawarte (ciepło parowania) kondensuje się i zmienia swój stan na ciekły. Innymi słowy kondensat nie ma tej samej zdolności do wykonania pracy co para wodna. Ilość ciepła przekazywana przez skraplającą się parę jest znacznie większa od ilości ciepła przekazywanego przez gorący kondensat. Z tych powodów kondensat niezależnie od tego czy tworzy się w rurociągu czy urządzeniu wymiennikowym musi być szybko odprowadzony.

Dlaczego odwadniacz jest konieczny (Przykład : Kocioł warzelny)
Wielu z was może pomyśleć "Dlaczego nie zastosować zwykłego zaworu zamiast odwadniacza, przecież jeżeli odpowiednio wyregulujemy zawór na ilość kondensatu, która powstaje nie powinno być problemu?


What is a Steam Trap?

Oczywiście można tak zrobić , ale działa to tylko dla jednej określonej stałej ilości napływającego kondensatu. Ponieważ w rzeczywistości ilość kondensatu jest zmienna rozwiązanie to nie jest zbyt realistyczne.

Głównym problemem jest to, że przy stałym otwarciu zaworu nie możemy odpowiadać na zmienną ilość kondensatu. W przypadku urządzeń podczas rozruchu ilość kondensatu jest inna niż podczas normalnej pracy , dodatkowo zmiany w obciążeniu cieplnym urządzeń powoduje również zmiany ilości generowanego kondensatu. W przypadku rurociągów przesyłowych ilość kondensatu może zmieniać się w zależności od warunków atmosferycznych (temperatura , deszcz , śnieg)

Jeżeli zawór nie może odpowiadać na zmienną ilość kondensatu , nastąpi albo zalewanie się przestrzeni wymiany ciepła gdy ilość kondensatu się zwiększy lub przeciek pary gdy ilość się zmniejszy w stosunku do aktualnej.
Stosowanie zaworu o stałym otwarciu zamiast odwadniacza.

Odwadniacze produkowane są w wielu różnych wykonaniach


Opracowano wiele różnych konstrukcji odwadniaczy, jedne opierają się na różnicy temperatur pary i kondensatu, inne na różnicy gęstości , a są również takie które wykorzystują zmiany ciśnienia na skutek zmian w energii kinetycznej. Każda z tych konstrukcji ma swoje charakterystyczne cechy, z którymi można się zapoznać w dalszych częściach naszego opracowania.