Czym są uderzenie wodne uderzenia pary - cz. 1

Czym są uderzenie wodne / uderzenia pary ?

Czy słyszałeś głośne 'Bang' lub dźwięki jak uderzenie młotkiem w rurę po odkręceniu lub zakręceniu kranu?

 To jest odgłos uderzeń wodnych w rurociągach wodnych. W zakładach przemysłowych może to wystąpić po nagłym włączeniu/wyłączeniu pompy, odpowietrznika powietrza lub szybkim zamknięciu zaworu.
Oprócz rurociągów wodnych , uderzenia wodne mogą wystąpić w instalacjach pary i kondensatu. W serii kolejnych artykułów postaramy się przybliżyć mechanizm zjawiska występujące właśnie w tych dwóch systemach. Ponieważ czynnikiem wpływającym na występowanie uderzeń jest para wodna czasami nazywane są uderzeniami parowymi.

Jak niebezpieczne są uderzenia wodne

Gdy para wodna jest doprowadzana do rurociągów często słyszymy metaliczny i powtarzalny dźwięk 'bang,bang,bang' lub czasami nagłe 'bumm' połączone w wibracjami. Większość osób mających do czynienia z instalacjami parowymi doświadczyła takich zjawisk.

W przypadku wystąpienia uderzeń wodnych mogą powstawać nagłe skoki ciśnienia sięgające nawet 10 MPa. Występowanie tak nagłych i dużych fal ciśnienia może prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń armatury lub urządzeń

W przypadku gdy dojdzie do uszkodzenia zaworu , rurociągu duże ilości pary i gorącego kondensatu zaczynają wydostawać się na zewnątrz co może prowadzić do poważnych wypadków. Zanotowano nawet przypadki śmiertelne na skutek uderzeń wodnych. Mimo tego występuje stosunkowo mało opracowań naukowych oraz literatury poświęconej temu zjawisku i jego zapobieganiu. Z tego powodu wielu użytkowników musi na co dzień zmagać się z tego typu zjawiskami

Miejsca gdzie uderzenia wodne mogą wystąpić

What is Water Hammer/ Steam Hammer?